Ministry Schedule

CATHOLIC COMMUNITY OF ST. HUBERT

LECTORS, EUCHARISTIC MINISTERS, USHERS, GREETERS, ALTAR SERVERS

 If you have scheduling preferences for the next month, please call Mary in the parish office: 269-7729 or email HubertSchedule@hotmail.com.  Deadline for scheduling requests is the 10th of each month.

If you cannot be at the mass you are scheduled for, please find your own substitute.

 

                   

 

 

33rd Sunday in Ordinary Time

November 18                                                       Saturday, 4:30 p.m.

Lectors:                                              Lori Romzek, Dave Klama

Eucharistic Ministers:                       Patti Ulfig, Dee Mixter, Dan Glaza, Melinda Osantoski, Flo Steadman

Altar Servers:                                     Fabian and Isaac Guza

Ushers:        Steve Ulfig, Richard Jackson, Paul Maurer, Martin Polega

Greeters:           Steve and Patti Ulfig, Richard and Rita Jackson

 

November 19                                                                  Sunday, 8:15 a.m.

Lectors:                                              Corinne Schornack, Gerald Learman

Eucharistic Ministers:                       Steve Braun, Joyce Geiger, Bernadette Lubeski, Marilyn Klee, Marilyn Gilbert

Altar Servers:                                     Derek Schornack, Vincent Smaglinski

Ushers:                                              Bruce and Derek Geiger

Greeters:                                           Steve and Marilyn Braun

 

November 19                                                                  Sunday, 10:00 a.m.

Lectors:                                              Ted Polk, Diane Peyerk

Eucharistic Ministers:                       Mary Greyerbiehl, Annette Wisneski, Larry and Mickey Gavitt, Deacon Jene

Altar Servers:                                     Haley and Lacey Newland

Ushers:                  Jim Pawlosky, Rob Booms, John Guigar, Sean McVey

Greeters:         Larry and Mickey Gavitt, Clare and Marjorie Wehner

 

 

 

 

November 22                                    Mass of Thanksgiving                                       Wednesday, 6:30 p.m. in Bad Axe

Lectors:                                              Marilyn Stacer, Kay White

Eucharistic Ministers:                       Bernie and Pauline Kubacki, Brian Kociba, Lori Booms, Jonathan DelRosario

Altar Servers:                                     Emma Kociba, Jordan Booms

Ushers:                                               Mike Krause, Tom Stahl

 

Our Lord Jesus Christ, King of the Universe

November 25                                                      Saturday, 4:30 p.m.

Lectors:                                              Sandy Fligger, Dan Glaza

Eucharistic Ministers:                       Pauline Goretski, Connie Williams, Anna Essenmacher, Jerry Sullivan, Deacon Jene

Altar Servers:                                     Daveon Booms, Braxton Boyce

Ushers:            Lou Fehner, Jim Santini, Virgil Jaskowski, Duane Grifka

Greeters:                  Connie Williams, Kay White, Deb Fehner

 

November 26                                                                  Sunday, 8:15 a.m.

Lectors:                                              Bernadette Lubeski, Bruce Geiger

Eucharistic Ministers:                       Rosalia Holdwick, Flo Bastuba, John Hunt, Joy Tenbusch, Deacon Jene

Altar Servers:                                     Brent Schipinski, Lindsey Learman

Ushers:                                              Jim Schornack, Adam Hunt

Greeters:                                           Wally and Joy Tenbusch

 

November 26                                                                  Sunday, 10:00 a.m.

Lectors:                                              Gerry Prich, Annette Wisneski

Eucharistic Ministers:                       Jan Holz, Kathy Carriveau, Jim Volk, Marrilee Hanson, Deacon Jene

Altar Servers:                                     Drew Bucholtz, Kathryn Gorkowski

Ushers:                       Todd Kloska, David Fucinari, George Greyerbiehl, Scott Miller

Greeters:                                            Greg Newland Family

First Sunday of Advent

December 2                                                                    Saturday, 4:30 p.m.

Lectors:                                              Jan Rapson, Judy Reimann

Eucharistic Ministers:                     Dan Glaza, Dale and Janet Wehner, Melinda Osantoski, Lori Romzek

Altar Servers:                                    Fabian and Isaac Guza

Ushers:                                              Pete Capling, Gene Dominick, Eric Goebel, Tony Rutkowski

Greeters:                                           Alita Rutkowski, Margaret Bouvrette, Carolyn McVey

 

December 3                                                                    Sunday, 8:15 a.m.

Lectors:                                              Marilyn Klee, James Ahearn

Eucharistic Ministers:                     Steve Braun, Joyce Geiger, Dale and Marilyn Gilbert, Herb Roggenbuck

Altar Servers:                                    Anthony Jaimes, Maggie Koroleski

Ushers:                                             Don Bredow, Sr., Gerald Learman

Greeters:                                          Steve and Marilyn Braun

 

December 3                                                                    Sunday, 10:00 a.m.

Lectors:                                              Kelley Guza, Loretta Kuhn

Eucharistic Ministers:                     Larry Brown, Heidi Bogan, Marilyn Stacer, David Fucinari, Kathy Carriveau

Altar Servers:                                    Ben Guza, Tara Reinke

Ushers:                                              Jim Pawlosky, Rob Booms, John Guigar, Sean McVey

Greeters:                                           Bob and Cherie Maurer, Kathy Carriveau

 

December 7                       6:30 p.m.                           Vigil Mass Immaculate Conception of Mary                           

Lectors:                                              Kay White, Evelyn Winkel

Eucharistic Ministers:                     Dale and Janet Wehner, Bernie and Pauline Kubacki, Dee Mixter

Altar Servers:                                    Fabian and Joseph Guza

Ushers:                                              Gerald Winkel, Lou Ligrow

 

Second Sunday of Advent

December 9                                                                    Saturday, 4:30 p.m.

Lectors:                                              Dee Mixter, Marcie Budzynowski

Eucharistic Ministers:                     Connie Williams, Flo Steadman, Pauline Goretski, Anna Essenmacher, Kay White

Altar Servers:                                    Daveon Booms, Jalyn Braun

Ushers:                                              John Dean, Pete Ney, Mark Schultz, Greg Mixter, Jerry Sullivan

Greeters:                                           Mark and Carolyn Schultz, Kay White

 

December 10                                                                 Sunday, 8:15 a.m.

Lectors:                                              Carolyn Guza, Gerald Learman

Eucharistic Ministers:                     Marilyn Klee, John Hunt, Neal Hentschl, Joy Tenbusch, Edith Nowiski

Altar Servers:                                    Brent Schipinski, Vincent Smaglinski

Ushers:                                             Steve Braun, Jim Schornack

Greeters:                                          Wally and Joy Tenbusch

 

December 10                                                                 Sunday, 10:00 a.m.

Lectors:                                              Gerry Prich, Annette Wisneski

Eucharistic Ministers:                     Gerald and Yvonne Prill, Ray and Pat Geiger, Maria Prescott

Altar Servers:                                    Haley and Lacey Newland

Ushers:                                              Steve Butch, Roy Deneen, Matt Aymen, Dennis Waun

Greeters:                                           Greg and Melissa Newland and Family

 

Third Sunday of Advent

December 16                                                                 Saturday, 4:30 p.m.

Lectors:                                              Ryan Talaski, Sandy Fligger

Eucharistic Ministers:                     Dee Mixter, Jerry Sullivan, Dan and Mary Ritter, Patti Ulfig

Altar Servers:                                    Alexis Booms, Ellexia Puvalowski

Ushers:                                              Richard Jackson, Steve Ulfig, Paul Maurer, Martin Polega

Greeters:                                           Steve and Patti Ulfig, Richard and Rita Jackson

 

December 17                                                                 Sunday, 8:15 a.m.

Lectors:                                              Corinne Schornack, Bruce Geiger

Eucharistic Ministers:                     Geraldine Miller, James Ahearn, Dale and Marilyn Gilbert, Joyce Geiger

Altar Servers:                                    Derek Schornack, Anthony Jaimes

Ushers:                                             James Guza, Neal Hentschl

Greeters:                                          Steve and Marilyn Braun

 

December 17                                                                 Sunday, 10:00 a.m.

Lectors:                                              Evelyn Winkel, Mickey Gavitt

Eucharistic Ministers:                     Les and Deb Booms, Jan Holz, Pat Schenk, Annette Wisneski

Altar Servers:                                    Brooke Messing, Hayden Miles

Ushers:                                              Ted Polk, Ron Schenk, Gerald Winkel, Lou Ligrow

Greeters:                                           Clare and Marjorie Wehner, Margaret Bouvrette

 

 

Fourth Sunday of Advent

December 23                                                                 Saturday, 4:30 p.m.

Lectors:                                              Kay White,  Dan Glaza

Eucharistic Ministers:                     Jan Rapson, Anna Essenmacher, Dale and Janet Wehner, Melinda Osantoski

Altar Servers:                                    Fabian and Joseph Guza

Ushers:                                              Lou Fehner, Jim Santini, Virgil Jaskowski, Duane Grifka

Greeters:                                           Deb Fehner, Kay White, Connie Williams

 

December 24                                                                 Sunday, 8:15 a.m.

Lectors:                                              Loretta Kuhn, Kelli Messing

Eucharistic Ministers:                     Edith Nowiski, Joy Tenbusch, John Hunt, Neal Hentschl, Steve Braun

Altar Servers:                                    Brent Schipinski, Vincent Smaglinski

Ushers:                                             Bruce and Derek Geiger

Greeters:                                          Wally and Joy Tenbusch

 

December 24                                                                 Sunday, 10:00 a.m.

Lectors:                                              Jim Gleason, Ray Geiger

Eucharistic Ministers:                     Larry and Mickey Gavitt, Ron and Varlin Javellana, Jonathan DelRosario

Altar Servers:                                    Drew Bucholtz, Emma Kociba

Ushers:                                              Todd Kloska, David Fucinari, George Greyerbiehl, Scott Miller

Greeters:                                           Larry and Mickey Gavitt, Maryanne Williams

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nativity of the Lord

December 24                                                                 Sunday, 4:30 p.m. in Bad Axe

Lectors:                                              Shirley Delpiere, Jan Rapson

Eucharistic Ministers:                     Marrilee Hanson, Dan Glaza, Anna Essenmacher, Patti Ulfig, Kay White

Altar Servers:                                    Daveon and Hannah Booms

Ushers:                                              Richard Jackson, Steve Ulfig, Paul Maurer, Martin Polega

Greeters:                                           Steve and Patti Ulfig, Richard and Rita Jackson

 

December 24                                                                 Sunday, 7:00 p.m. in Rapson

Lectors:                                              Carolyn Guza, Marilyn Braun

Eucharistic Ministers:                     Steve Braun, Rosalia Holdwick, Geraldine Miller, Edith Nowiski, Joy Tenbusch

Altar Servers:                                    Lindsey Learman, Maggie Koroleski

Ushers:                                             Adam Hunt, Brian Learman

Greeters:                                          Wally and Joy Tenbusch

 

December 25                                                                 Monday, 10:00 a.m. in Bad Axe

Lectors:                                              Annette Wisneski, Brenda Roggenbuck

Eucharistic Ministers:                     Rich and Connie Booms, Jerry Sullivan, Pauline Goretski, Kathy Carriveau

Altar Servers:                                    Kathryn Gorkowski, Tara Reinke

Ushers:                                              Dan Ritter, Ernie Slavick, Todd Kloska, Kurt Messing, Erik Lundy

Greeters:                                           Kathy Carriveau, Clare and Marjorie Wehner

 

The Holy Family of Jesus, Mary and Joseph

December 30                                                                 Saturday, 4:30 p.m.

Lectors:                                              Dee Mixter, Ryan Talaski

Eucharistic Ministers:                     Flo Steadman, Pauline Goretski, Kay White, Jerry Sullivan, Dan Glaza

Altar Servers:                                    Ellexia Puvalowski, Braxton Boyce

Ushers:                                              Pete Capling, Gene Dominick, Eric Goebel, Tony Rutkowski

Greeters:                                           Alita Rutkowski, Kay White

 

December 31                                                                 Sunday, 8:15 a.m.

Lectors:                                              Bernadette Lubeski, James Ahearn

Eucharistic Ministers:                     Dale and Marilyn Gilbert, Neal Hentschl, Marilyn Klee, Edith Nowiski

Altar Servers:                                    Anthony Jaimes, Lindsey Learman

Ushers:                                             James Ahearn, Adam Hunt

Greeters:                                          Wally and Joy Tenbusch

 

December 31                                                                 Sunday, 10:00 a.m.

Lectors:                                              Marilyn Stacer, Diane Peyerk

Eucharistic Ministers:                     Matt Knarian, Lori Booms, Mary Greyerbiehl, Brian Kociba, Pat Lynch

Altar Servers:                                    Dante Knarian, Jordan Booms

Ushers:                                              Richard Beaver, Rich Cook, Tom Stahl, Mike Krause

Greeters:                                           Bob and Cherie Maurer, Clare Knoblock

 

Worship sites at Sacred Heart, Bad Axe and St. Joseph, Rapson.